Samsun Medikal Sektörü Medica Fuarında (14-17 Kasım 2012)

Medikalcilerin Almanya çıkarması

 

Samsunlu medikal ürünler üreticileri, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun Medikal Sanayi Kümelenme Derneği’nin (MEDİKÜM) organizasyonu ile 14-17 Kasım tarihleri arasında Almanya’nın Duessseldorf kentinde gerçekleştirilen MEDICA 2012 Medikal Ürünler Fuarı’na stand bazında katılım sağlamıştır. Ekonomi Bakanlığı KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi kapsamında seçilen beş pilot ilden birisi olan Samsun’da öncelikli kümelenme sektörü olarak Medikal Ürünler seçilmişti. Şubat 2011’den bu yana sürdürülen çalışmalarda, medikal ürünler kümelenmesi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ve Mediküm Derneği ile kısa süre içinde yeni başarılara imza atmıştır. Küme, Bakanlığımızın 2010/8 sayılı Tebliğinden yararlanma yöntemini seçerek, 2 yıllık ihracat yol haritasını da bugünden belirlemiştir. T.C. Ekonomi Bakanlığı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Programı kapsamında yürütülen “Samsun Sağlık Ekipmanları Sektörünün İhracat Kapasitesinin Artırılması Projesi ” kapsamında Samsunlu firmalar daha önce sadece ziyaretçi olarak katıldıkları sektörün en büyük fuarına stant bazında katılım sağlama fırsatı buldular. Dünyanın en büyük fuarları arasında yer alan Almanya’nın Duesseldorf kentindeki ‘Medica 2012 Medikal Ürünler Fuarı’nda Samsun medikal üreticilerinin ürünlerinin yer aldığı stand büyük ilgi görürken katılımcılara ayrıca, Samsun TSO tarafından hazırlanan kentin ekonomi ve yatırım imkanlarını tanıtan yayınlar ve CD’ler dağıtıldı.

  

Büyük İlgi Gördü

 

62 ülkeden 112’si Türk olmak üzere 4 bin 571 katılımcının yer aldığı fuar, 150 bine yakın yerli ve yabancı profesyonel tarafından ziyaret edilmiştir. Medikal teknoloji, hastane ekipmanları, laboratuvar teknolojisi, ameliyat araç ve gereçleri, ilaç ve sağlıkla ilgili A’dan Z’ye tüm her şeyin yer aldığı dünyanın en büyük fuarındaki Samsun standı katılımcıların yoğun ilgisi ile karşılaşmıştır. Samsun’da üretilen medikal ürünlerin yer aldığı standı ziyaret edenlere ürünler hakkında bilgi verilmiştir.  Ziyaretçilere ayrıca, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan Samsun’un ekonomi ve yatırım imkanlarını tanıtan yayınlar ve CD’ler hediye edilmiştir.

  

T.C. Duesseldorf Ticaret Ataşeliği Ziyaret EdildiProgram kapsamında Samsun Vali Yardımcısı Haluk Şimşek, Samsun TSO Meclis Başkanı Sedat Demirci, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Zekeriya Bektaş, Ekonomi Bakanlığı UR-GE Proje Sorumlusu İrem Ekmekçi KONUK, Samsun Medikal Sanayi Kümelenme Derneği Başkanı Ahmet Aydemir’in yer aldığı heyet, T.C. Duesseldorf Ticaret Ataşeliği’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bölgeler arası yatırım ve işbirliği imkânlarının ele alındığı toplantıda Samsun medikal sektörünün durumu ve potansiyeli hakkında bilgi verilmiştir.

 

İkili İş Görüşmeleri: Yurt dışı iş gezilerine birden çok firma ile gidilmesi durumunda en etkili müşteri bulma yöntemlerinden birisi de; profesyonel bir firma veya kurum aracılığı ile alınan İkili İş Görüşmesi organizasyonu hizmetidir. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Avrupa İşletmeler Ağı projesi kapsamında projenin Almanya kanadı olan NRV Europa Zenit Gmbh tarafından fuar alanında ikili iş görüşmeleri organizasyonu yapılmıştır. Samsun heyetinde yer alan 15’e yakın firma temsilcisi daha önceden planlanan görüşme takvimi çerçevesinde 50’ye yakın iş görüşmesi gerçekleştirmiştir. Samsunlu firma yetkilileri, ikili iş görüşmelerinin çok olumlu geçtiğini ifade ederek, bu tür etkinliklerin devamını istediklerini dile getirmişlerdir.

 

 Samsun Medikal Kümesi MEDICA Fuarı katılımcılarına KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Kapsamında Uluslararası Uzman Desteği Sağlandı: T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığında yürütülen KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi kapsamında ayrıca, MEDICA Fuarı katılımına ek olarak, çalışma ziyareti şeklinde, Sağlık Ekonomisi Uzmanı Jürgen Blume tarafından organize edilen toplantı ve görüşmeler de gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda dünya çapında ve özellikle Almanya-Avrupa çapında “distribütör arayan” ve “satın almalar ve şirket evlilikleri” ile ilgilenen katılımcılar için Medical Distributors Schillinger – www.schillinger.de  ile bir dizi özel toplantı organize edilmiştir. Söz konusu toplantılar ihracat hedefi olan firmalarımıza yeni pazarlara açılabilmeleri için kullanabilecekleri yöntemlerle ilgili farklı bir vizyon çizmiştir.

  

MEDICA2012’ye katılan firmalarımız:

 

Aysam Ortopedi ve Tıbbi Aletler San. Tic. Ltd. Şti

aysam.com.tr

Bahadır Cerrahi Aletler San. ve Tic. A.Ş

bahadır.com.tr

Bilim Teknik Tıp Tekniği

bilimteknikmedikal.com.tr

Doğuş Medikal Tic. ve Dana. Ltd. Şti.

dogusmedikal.com

İlmed İlaç Medikal Ltd. Şti.

ilmed.com.tr

İmaretçioğlu Tıbbi Aletler San. Tic. Ltd. Şti

imaretcioglu.com

Karaoğlu Cerrahi Aletler İml. San. Tic. Ltd. Şti.

karaoglucerrahi.com

Korulu Grup Sağlık Hizmetleri

korulugroup.com.tr

Dahi Medikal ve Tıbii Aletler San. ve Tic. A.Ş.

dahitip.com.tr

Oluşum Cerrahi Aletler San ve Tic. Ltd

olusumcerrahi.com

Samed Samsun Medikal Elektronik San. ve Tic. A.Ş.

samedelektronik.com

Samsun Cerrahi Aletler San. Vve Tic. Ltd. Şti.

sca.com.tr