Kahramanmaraş Metal Mutfak Eşyaları Sektörü Dünya ile Buluşuyor - Ambiente 2013 Fuarı

Ekonomi Bakanlığı KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi kapsamında;  5 pilot ilden birisi olarak seçilen Kahramanmaraş’da  Metal Mutfak Eşyaları Sektörü öncelikli sektör olarak belirlenmiştir. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde kurulan Kümelenme Bilgi Merkezinde çalışmalar Ekim 2011 yılında başlamıştır. Sektöre yönelik yapılan; tedarik değer zinciri analizleri, saha çalışmaları,  firma ziyaretleri ve strateji çalıştayları sonucunda, firmaların rekabetçiliklerinin arttırılması, pazarlama ve ihracatlarının geliştirilmesi ve bu alanlarda işbirliklerinin arttırılması gerektiği belirlenmiştir.

 

Belirlenen ihtiyaçların giderilmesi, firmaların rekabetçi yapılarının iyileştirilip, ihracat performanslarının arttırılması için, T.C. Ekonomi Bakanlığı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Programı kapsamında bir proje hazırlanıp bakanlığımıza sunulmuştur. Onaylanan UR-GE projesi kapsamında, sektörde faaliyet gösteren 22 firmaya, ihtiyaçlar doğrultusunda eğitim ve danışmanlık hizmetlerine başlanmış ve projenin ‘’pazar araştırması’’ startını da 15 Şubat'ta Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen ''Ambiente  2013, Uluslararası Zücaciye ve Ev Dekorasyonu Fuarı''na  katılarak verilmiştir. Kentte üretilen ürünlerin sergilenmesi için ortak stant açılıp ikili görüşmelerin yapılması sağlanmıştır.  Yonca Metal, Arzu Çelik, Görgel Metal ve Akyıldız Metal, aynı zamanda kendi stantlarını da açarak fuara katılmıştır.

 

 

Ambiente 2013 Fuarına Katılan Firmalarımız

 

 

 Firma İsmi  Katılımcı Ünvanı
Alyans Metal Mehmet Suvak Firma sahibi
Ufuk Metal  Uygar Bakırdöğen Firma sahibi
Ulutaş Metal Ali ulutaş / Murat Ulutaş Firma sahibi
Akyıldız Mutfak Eşyaları Sedat Tekinşen Firma sahibi
Eslon Mutfak Eşyaları Fatih Esenceli Firma sahibi
Seval Çelik Yakup Palalı / Mustafa Sucu Firma sahibi
Side Çelik Serkan Budak Firma sahibi
Güneysi Metal Mehmet Güneysi Firma sahibi
Işılay Mutfak  Mehmet Ali Sucu Firma sahibi
Atli Çelik Reşit Atlı Firma sahibi
Yonca Metal Ömer Eroğlu / Ömer Utlu Firma sahibi
Arzu Çelik Murat Sayoğlu / Erdal Sayoğlu Firma sahibi
Görgel Metal Muharrem Görgel  Firma sahibi

 

 
Kurum ve Kuruluşlardan Fuara Katılan Temsilciler

 

 

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yılmaz Ülker Genel Sekreter Yardımcısı
Ekonomi Bakanlığı-KOBİ ve Kümelenme Dairesi Zeynep iyiler Şube Müdürü
Ekonomi Bakanlığı-KOBİ ve Kümelenme Dairesi Yeliz Torun Kümelenme Uzmanı
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Tolga Temizyürek Dış Ticaret Uzmanı
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Şevki Ustaömeroğlu Proje Uzmanı
KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Aynur Öngel Kümelenme Bilgi Merkezi Koordinatörü
87 ülkeden 110’u Türk olmak üzere yaklaşık 5000 katılımcının yer aldığı fuar, 158 ülkeden yaklaşık 150 bine yakın yerli ve yabancı profesyoneller tarafından ziyaret edilmiştir.  Sektörün en önemli ve en büyük tüketici ürünleri fuarı olan, Ambiente Fuarında  Kahramanmaraş Mutfak Eşyaları Standı, ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaşmıştır.  Katılımcı firmalarımızdan birisi, Arap Ülkeleri  ile bağlantı sağlayıp, ilk siparişini alarak fuarı tamamlamıştır.

 

Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosu Sn. Ufuk Ekici’nin vermiş olduğu resepsiyona katılıp; KOBİ İşbirliği ve Kümelenme projesi ile Kahramanmaraş metal mutfak eşyaları sektörü hakkında bilgiler verilmiştir. İMMİB’ in organize ettiği akşam yemeğine katılıp, firmalar arası dostane ilişkilerin yanında, BROP ve BROP dışı iş bağlantılarının oluşturulması sağlanmıştır.

 


 

 

 

 

 

  

Küme ve UR-GE Projesi Kapsamında Yer Alan Bazı Firma Sahiplerimizin Görüş ve Düşünceleri

 

 

Eslon Mutfak Eşyaları / Fatih Esenceli;   Firma olarak bu fuara ilk katılışımdı; ürün sergilemek istemedim. Firma olarak nerde olmalıyız sorusunu araştırmaya gittim. Gelecekte hangi ürün gruplarına ve modellere yönelmem gerektiği konusunda bilgi sahibi oldum. İhracatımız şu an Ortadoğu ile sınırlı, daha farklı nerelere ve hangi ürünleri satabiliriz konusunda fikir edindim.

 

 

Seval Çelik / Yakup Palalı;   Firma ve şahıs olarak bu fuara ilk gidimizdi. Firmaların bir araya gelmesi ve kaynaşması açısından faydalı oldu. Müşteri görüşmeleri yaparak tecrübe kazandık, gelecekte neler yapmalıyız bunları gördüm. Birkaç sene sonra firma olarak kendimiz stant açmak istiyoruz. Devlet desteklerinden de yararlanma konusunda bilincim arttı.

 

Ulutaş Metal / Ali Ulutaş;  FUAR PROGRAMIMIZ İLK OLMASINA RAĞMEN OLDUKÇA İYİYDİ; HEM BİR YURT DIŞI TECRÜBESİ HEMDE DEĞİŞİK DÜNYA FİRMALARI VE MARKALARI NELER YAPIYOR BUNU CANLI OLARAK GÖRDÜK BİZLER NELER YAPMALIYIZ DİYE KENDİME SORDUĞUMDA İSE HAYRET MAKAMINDA DEĞİL GAYRET MAKAMINDA OLMAMIZ GEREKTİĞİNİ SÖYLEMEK İSTERİM BAŞARMAK COK GÜZEL TEMENNİM BİZLERİNDE DÜNYA FİRMALARI ARASINDA OLMAMIZDIR, TABİ BURADA BAŞTA ORGANİZENİN OLUŞMASINDA EMEĞİ GEÇEN TÜM GAYRETLİ ABİ VE ABLALARIMIZI REHBERLERİMİZİ KISACA HERBİRERLERİNE SAYGI ŞÜKRAN VE HÜRMETLERİMİ SUNUYORUM

 

 

Güneysi Metal / Mehmet Güneysi;  BU YIL FERDİ OLARAK KATILMAMIZ ÇOK ZOR OLAN AMBIENTE FUARINA, DEĞERLİ DESTEKLERİNİZLE KATILIMCI OLARAK KATILDIK VE BİZİM İÇİN DE SON DERECE YARARLI OLDU. HEM KENDİ EKSİKLİKLERİMİZİ GÖREBİLDİK HEM DE DİĞER FİRMALARIN NELER YAPTIKLARINI GÖREBİLME ŞANSIMIZ OLDU. YENİ KATILIMLAR İÇİN İLERİYE DÖNÜK FİKİRLER DOĞDU. AYRICA KENTİMİZDE BÜYÜK BİR EKSİKLİK OLAN BİRLİK - BERABERLİK VE ORTAK HAREKET ETME ALGISI FİRMALARIMIZDA OLUŞMAYA BAŞLADI. ORTAK STANDDA OLMAMIZIN BANA GÖRE BİR DEZAVANTAJI VARDI; ÜRÜNLERİMİZİ SERGİLEME VE PAZARLAMA NOKTASINDA DİĞER ARKADAŞLARA SAYGI GÖSTERME AÇISINDAN BİRAZ PASİF DAVRANMAK DURUMUNDA KALDIK. BU TÜR ORGANİZASYONLARIN DEVAMINI DİLER, T.C. EKONOMİBAKANLIĞI VE K.M.S.T.O ' NUN DEĞERLİ PERSONELLERİNE ŞÜKRANLARIMI SUNARIM."Işılay Mutfak Eşyaları / Mehmet Ali Sucu; Bu projenin bizim firmamız açısından iyi geçtiğini söyleyebilirim. Tecrübe sahibi olmamıza yaradı, eksiklerimizi gördük, bu proje daha da geliştirilerek firmalara daha da faydalı olacak çalışmalar yapılabilir. Kısacası bizim kendi firmamız adına olumlu olduğunu düşünüyorum. Keşfedilmemiş pazarlara gitmeyi arzu ediyorum.Alyans Metal / Mehmet Suvak; Almanya Ambiente fuarı benim için çok güzel geçti. Bana ve firmama güzel bir tecrübe kazandırdı. Yurtdışı fuarları ulaşılması zor bir yer olaraktan görüyorduk. Ama öyle değilmiş. Fuarlara katılmanın bizim ve ülkemiz için çok faydalı olacağına inanıyorum. Urge projesi kapsamında katılan arkadaşların hepsi fuarda iş yapamadık ama bu bize tecrübe oldu. URGE Projesi bize 12 şer metre kare 2 şer firmaya yer verirse  giden firmaların hepsi iş yapabilir. Her şeye rağmen çok iyi geçtiğine inanıyorum emeği geçen tüm arkadaşlara kendim ve firmam adına çok teşekkür ederim.

 

 

Side Çelik / Serkan Budak;  Yurtdışının ve özellikle Ambiente Fuarının çok uç noktada olduğunu düşünüyorduk. Avrupa da ki firmalarla aramızda uçurum var gibi geliyordu ama böyle olmadığını gördük. Avrupa firmaları yaptığı işi seviyor ve saygı duyuyor. Bizim de bunu benimseyip, yaptığımız işe özen göstermemiz gerekiyor.